Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Kdo je FIFPro?

Fédération Internationale des Associations de Footballeurs Professionnels (česky - Mezinárodní federace profesionálních fotbalistů), známá pod zkratkou FIFPro, je celosvětová organizace zastupující 65 000 profesionálních fotbalových hráčů. Sídlí v nizozemském Hoofddorpu a skládá se z 58 národních asociací hráčů (včetně české). Kromě toho jsou tři kandidáti a sedm pozorovatelů.

Nejvíce známá je díky vyhlašování ankety FIFPro World XI, pořádání mistrovství pro hráče bez angažmá a udělování práv na použití jmen a podob skutečných hráčů v počítačových hrách.

Stručná historie

15. prosince 1965 se zástupci francouzské, skotské, anglické, italské a nizozemské asociace hráčů setkali v Paříži s cílem založit mezinárodní federaci pro fotbalisty.

V posledních letech, FIFPro se rozrostla z evropské organizace do globální sítě. FIFPro udělal mnoho pro podporu zemí na jiných kontinentech - Asie/Oceánie, Afriky a Jižní Ameriky – v jejich úsilí o vytvoření hráčské asociace. V říjnu 2012 FIFPro přivítala asociase fotbalistů z Chorvatska, České republiky, Černé hory a Ukrajiny jako její nejnovější členy.

FIFPro byla na straně Jeana-Marca Bosmana při boji o právo přestoupit po konci smlouvy bez odstupného, který byl nakonec vítězný.Přestupy jsou však dodnes palčivým tématem.

Přestupová pravidla FIFA a jejich aplikace v praxi však dodnes stále brání hráčům v jejich svobodě pohybu a kariéra většiny fotbalistů je tak vydána na milost a nemilost jejich zaměstnavatelů. "Tréninkové kompenzace, které porušují rozhodnutí v případu Bernard, nereciproční kalkulace kompenzací v případě porušení smlouvy nebo svévolné prodlužování ochranné lhůty představují jen několik způsobů, jak je záměrně omezována svoboda pohybu hráčů.

 

Rada FIFPro:

Seznam členů rady:

Předseda: Philippe Piat (UNFP, Francie)

Místopředsedové: Brendan Schwab (PFA, Austrálie), Luis Rubiales (AFE, Španělsko)

Náměstek místopředsedy: Rinaldo Martorelli (Fenapaf/Sapesp, Brazílie)

Členové představenstva Bobby Barnes (PAA, Anglie), Louis Everard (VVCS, Nizozemsko), Leonardo Grosso (AIC, Itálie), David Mayébi, (AFC, Kamerun), Mads Øland, (Spillerforeningen, Dánsko), Fernando Revilla (SAFAP, Peru), Dejan Stefanovic (Slovinsko),

Generální sekretář: Theo van Seggelen (Nizozemsko)

FIFA FIFPro World XI

 

Každý rok od roku 2005 FIFPro zval všechny profesionální fotbalisty na světě sestavit nejlepší tým roku a jmenovat FIFPro World XI. V roce 2009 probíhá anketa ve spolupráci s FIFA a jmenuje se FIFA FIFPro World XI. Je to jediná celosvětová anketa tohoto druhu. Každý rok v září je rozesláno přibližně 45 000 hlasovacích lístků, které jsou členy FIFPro nebo kandidátskými členy, kteří jsou pak požádáni, aby distribuovaly dotazníky mezi všechny profesionální fotbalisty v jejich zemích. V říjnu jsou tyto dotazníky zaslány do sídla FIFPro. Na konci listopadu FIFPro a FIFA společně oznámí 55-členný užší výběr který se skládá z 5 brankářů, 20 obránců, 15 záložníků a 15 útočníků.

 

V lednu jsou hlasy spočítány a FIFA FIFPro World XI je odhalena ve FIFA Ballon d ' Or ceremoniálu v Curychu (Švýcarsko)

 

FIFpro mapa

Facebook

Instagram