Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Vzpoura na Maltě: Zrušte tabulkové hodnoty!

scarth.jpg
25.12.2014

Maltská fotbalová hráčská asociace (MFPA) důrazně naléhá na maltské fotbalové autority, aby se zasadily o zrušení stávajícího přestupního řádu, který zde byl zaveden v šedesátých letech minulého století. Pravidla z fotbalového středověku jsou velmi podobná těm, která stále ještě platí u nás v České republice.

Asociaci nejvíce vadí poplatek, který připomíná naše nechvalně proslulé tabulkové hodnoty (na Maltě se mu říká paramaters systém). Maltské předpisy totiž neumožňují po ukončení smlouvy přestup maltskému hráči, pokud by za něj nebyl zaplacen poplatek. Odstupné, jež může dosáhnout až výše 50 000 eur! Cizinců se toto likvidační pravidlo netýká. Smlouvu s novým klubem mohou podepsat bez jakýchkoliv omezení. „Nadešel čas, aby i maltští hráči měli nárok na to získat status free agent. Tabulkové hodnoty a další nucené přestupní poplatky poté, co jim skončí smlouva, jsou ilegální a nemorální,“ tvrdí zástupci MFPA.

Současný přestupní řád podle nich zásadně omezuje možnosti maltských fotbalistů. Tamější kluby stále častěji sáhnou po zahraničních volných hráčích, které mohou podepsat bez poplatku. Situace se vyostřila v momentě, kdy vedení maltského fotbalu oznámilo, že od příští sezony počítá se zvýšením kvóty pro cizince. Na hřišti by se jich tak v jednom okamžiku mohlo pohybovat až osm, další tři by přitom mohli sedět na lavičce. Některé kluby dokonce žádaly, aby byly limity určující počet zahraničních fotbalistů, odstraněny úplně!

Maltskou hráčskou asociaci přimělo toto rozhodnutí doslova ke vzpouře. „Vůbec nechápeme, proč by se počet zahraničních hráčů v našich klubech měl ještě zvýšit. Jedná se o diskriminaci mladých hráčů, kteří nemají šanci se dostat na špičkovou úroveň. Už takhle je počet kandidátů pro reprezentaci zoufale omezený.“ Asociace současně upozornila na to, že cizinci, byť přestupují „zdarma“ neúměrně zatěžují místní kluby. „Fixní náklady typu platy a bydlení jsou mnohem vyšší, než ty, které klub vydává za místní, maltské fotbalisty. Zrušení přestupních poplatků by situaci vyřešilo,“ upozorňuje MFPA s tím, že nemá nic proti zaměstnávání cizinců. „Jen se domníváme, že by se finance měly především vložit třeba do maltských fotbalových akademií a výchovy talentovaných hráčů, a teprve pak nákupem kvalitních zahraničních hráčů.“

Pokud aktivita MFPA vyjde, opustí tamní hráči fotbalový středověk. Jen aby v něm brzy FAČR nezůstala sama…

Zdroj: FIFPro