Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Výborný Kadlec a dávka pachuti

sparta-pribram.png
24.02.2015

Úvodní ligové kolo roku 2015 je za námi. Zaujala dobrá forma adeptů na titul a především velmi povedený comeback Václava Kadlece, který se stal díky dvěma brankám nejvýraznější osobností utkání Sparty s Příbramí, ve kterém letenští nakonec udolali zejména v první půli houževnatého soka 4:1.

Přesto lze mít z toho, co se dělo před zmiňovaným utkáním, hodně divný pocit. Opět bylo totiž v praxi uplatněno ryze české pravidlo, podle kterého se mohou dva mezi sebou soupeřící subjekty dohodnout na tom, že jeden z nich nastoupí do utkání citelně oslaben. Podobné dohody nejsou zcela regulérní, narušují rovnost podmínek v soutěži.

Pokud se klub z nějakého důvodu svého hráče zbaví, měl by v okamžiku podpisu nové smlouvy (platí to i v případě hostování) automaticky ztratit právo na to, rozhodovat o jeho dalším osudu. Natož mu zakázat v konkrétním utkání hrát. Dohoda jde i proti zájmu diváků, kteří mají plné právo za své peníze investované do vstupenek, případně do televizních poplatků, vidět na hřišti to nejlepší. Navíc se v tomto konkrétním případě jednalo o oslabení dvojnásobné, neboť již tak personálně zdecimovaná Příbram nesměla postavit vedle Zemana také největší zimní posilu Bednáře. Pravda, Sparta si pochopitelně mohla vzhledem k domácímu prostředí a mnohem silnějšímu kádru dovolit jakési gesto velkorysosti a fair play, ukázala však, že se obojí v českém fotbalovém prostředí jaksi nenosí.  

Ještě před začátkem utkání komentátor Jaromír Bosák prohlásil cosi ve smyslu, že pokud by snad přišel do Sparty Zlatan Ibrahimovič, musel by se smířit s pozicí dvojky za Davidem Lafatou. Docela vtipná poznámka. Kdyby se ovšem Zlatan rozhodl krýt na lavičce Davidovi záda, hřála by ho u srdce skutečnost, že v případném utkání mezi Spartou a Paris St. Germain by nemusel automaticky na tribunu. Ve fotbalově civilizovaných zemích se totiž nemravné dohody neuzavírají.