Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Vlastními silami bych se peněz nedomohl, říká gólman Jícha

filip-jicha-cafh.jpg
27.04.2015

Zkušenosti má s prvoligovým fotbalem v Rumunsku, teď chytá krajský přebor za Blšany. Martin Jícha (24) to však bere jako odrazový můstek. Klub FC Ceahlaul se s ním díky žalobě ze strany ČAFH po ročních tahanicích nedávno finančně vyrovnal, teď brankář věří, že pomůže “chmelařům” k záchraně a pochvaluje si místní zázemí i tréninky.

Jak se vám teď fotbalově daří?

Moje kariéra je v poslední sezóně spíš na ústupu co se úrovní soutěže týče. Teď působím v Blšanech a jsem tu spokojený, potřeboval jsem pravidelně chytat a toho se mi tu dostává.

 

Jak jste se k tomu angažmá dostal?

Přes ČAFH, zejména přes Dominika Rodingera, se kterým jsem to vše prodiskutoval a který mi nabídl jít do Blšan.

 

Co si od účinkování v Blšanech slibujete?

Hlavně zápasové vytížení, jak už jsem zmiňoval, a kvalitní tréninky, které vede Marcel Lička. Jsem velice spokojený s tím, jak to tady probíhá. Úroveň tréninků i podmínky k nim jsou opravdu dobré. Máme dobrou partu, je to dobře poskládané, jsou tu mladí kluci i zkušení fotbalisté. Osobně jsem nejspokojenější s brankářskými tréninky, na kterých jsme se na začátku s Dominikem domluvili. Rád bych mu poděkoval za to, jak se o nás stará.

 

Kdy jste se seznámil s ČAFH?

Na letním kempu.

 

Myslíte si, že jsou kempy pro hráče přínosem?

Jednoznačně. Absolvoval jsem už dva kempy - v létě a teď v zimě - a nemůžu si vynachválit jak probíhají. Pro hráče, kteří nemají z různých důvodů možnost trénovat s klubem je to ideální řešení. Tréninky jsou vedené na profesionální úrovni a mají ty nejvyšší parametry. Trénuje se v kolektivu, což je pro hráče mnohem záživnější a účinější než nabírat kondici sám.

 

Můžete blíž popsat vaši zkušenost s rumunským fotbalem?

S rumunským fotbalem mám dobrou i špatnou zkušenost. Rád bych vyzdvihl úroveň zdejší ligy, kterou zlepšuje velký počet cizinců. Hodně se trénovalo, což mi vyhovuje. Ale jinak jsme během sezóny byli skoro 3 dny z týdne zavřeni na týmovém hotelu, což bylo někdy opravdu deprimující a těžké pro přítelkyně a rodiny hráčů. Také se u týmu za 2 roky vystřídali čtyři trenéři. Co mi nejvíc vadilo, byla mentalita Rumunů, spíš té starší generace. Téměř nic nebylo tak, jak jsme byli domluvení, a bylo těžké někomu důvěřovat.

 

V čem pro vás bylo angažmá v FC Ceahlaul přínosné? A v čem naopak nepovedené?

Přínosné hlavně v tom, že jsem získal ligovou zkušenost a dostal se do profesionálního fotbalu. Měli jsme dobrého trenéra brankářů, za dobu tam strávenou jsem šel určitě výkonnostně nahoru. Ale nedostal jsem moc příležitostí chytat. Většinu času jsem kryl záda staršímu brankáři a brzdila mě taky zranění kolene. Za tuhle fotbalovou zkušenost jsem ale rád i po životní stránce. Nebylo to tam pro cizince jednoduché. Musel jsem se naučit řešit spoustu věcí s klubem sám a nespoléhat se jen na agenty.

 

Měl jste problémy s výplatami, už se s vámi klub finančně vyrovnal? Jak myslíte, že byste si v problémech s rumunským klubem bez ČAFH poradil?

Ano, klub se se mnou nedávno vyrovnal téměř s ročním zpožděním. Nebýt ČAFH, tak si myslím, že bych se peněz vlastními silami už nikdy nedomohl. Klub vůbec nereagoval. Až díky ČAFH se vše začalo řešit. Asociace si vzala vše na starost, kontaktovala rumunský fotbalový svaz a orgány FIFA a pomohla mi, za což jsem opravdu vděčný.

 

Máte nějakou představu o tom, jak by měla Vaše kariéra pokračovat?

Byl bych rád, aby měla zase vzestupnou tendenci. Pořád na sobě pracuji a chci se výkonnostně zvedat. Momentálně se ale plně soustředím na Blšany,abychom se co nejdřív zachránili. Co bude v létě, se uvidí.

 

Jakou školu jste studoval před kočovným fotbalovým životem? Přemýšlel jste někdy o studiu během kariéry?

Mám vystudovanou Střední pedagogickou školu v Berouně se specializací tělovýchova. Potom jsem začal studovat FTVS na Univerzitě Karlově, brzy jsem ale dostal fotbalovou nabídku ze Španělska do týmu U.B. Conquense ze třetí nejvyšší soutěže, tak jsem školu ukončil. Teď bych rád začal studovat FIFPro Online Academy, o které jsem se dozvěděl od ČAFH a velice mne to zaujalo.

 

Autor: Václav Voslář