Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Vedení asociace se sešlo se zástupci profesionálních hráčů

Chceme být otevřenější, organizovanější a silnější,“ zahájil čestný předseda ČAFH Vladimír Šmicer neformální setkání se zástupci profesionálních hráčů, které se konalo ve středu v podvečer v Praze v sídle asociace.

Podobné hráčské unie fungují v zahraničí desítky let, je tam nezvyklé nebýt členem takové asociace. U nás jsme stále na začátku, přesto chceme aktivněji chránit a prosazovat zájmy hráčů,“ pokračoval vítěz Ligy mistrů.

Naším cílem rozhodně není to, abychom vyvolávali napětí a konflikty, ale efektivně stáli na straně našich členů. Někdy se může zdát, že si fotbalista řekne, že má dobrou smlouvu, svého agenta, že asociaci nepotřebuje. Všichni ale víme, jak jsou ve fotbale věci ošidné, přijde zranění nebo se klub dostane do finančních obtíží, a všechno může být jinak,“ dodal na závěr uvítacího slova.

Předsedkyně Markéta Haindlová pak představila činnost a plány asociace v nejbližším období, přiblížila také aktivity FIFPro, mezinárodní celosvětové organizace, která sdružuje hráčské unie z celého světa.

Prostřednictvím komunikace s ostatními asociacemi dokážeme řešit celou řadu problémů, které často doprovázejí angažmá v zahraničních klubech, ať už jsou to finanční pohledávky nebo problémy s transfer kartami. Konzultace a informace se mohou ale týkat i řady jiných právních i praktických záležitostí, jako je třeba řešení ubytování.“

Samozřejmě, že se naše činnost netýká jenom zahraničních záležitostí, ale i událostí u nás, například závažným tématem je vypracování standardní profesionální smlouvy, ke kterému se FAČR zavázala do roku 2015,“ dodala a uvedla několik dalších příkladů z nedávné doby, které se například vztahovaly k arbitrážním řízením a zadržování transfer karet. Mezi nimi i jednu kauzu, při které by včasná konzultace s asociací dokázala danému hráči ušetřit významnou finanční částku.

V rámci své prezentace také představila projekt FIFPro Online Akademie, která nabízí fotbalistům možnost vzdělávání v oblasti sportovního managementu. Z akcí plánovaných v letošním roce pak jmenovala například turnaj pro hráče bez smluv, který se bude konat v létě v Rakousku. Přiblížila systém benefitů, které jsou členům asociace k dispozici.

Určitě to nebylo poslední podobné setkání, rádi bychom se se zástupci hráčů setkávali pravidelně. Čím více důvěry a podpory získáme, tím budeme všichni silnější,“ zhodnotil setkání Vladimír Šmicer.