Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Už v pondělí začíná fotbalový kemp ČAFH

licka-cafh.jpg
05.01.2015

Už v pondělí začíná fotbalový kemp ČAFH

Trenér Verner Lička: Je to strašně smysluplná věc!

 

Už 5. ledna ráno začíná v pořadí třetí kemp pro hráče bez smlouvy, který jako tradičně pořádá Česká asociace fotbalových hráčů. A potřetí vezme trenérské kormidlo do ruky Verner Lička.

Několikrát jste se vyjádřil ve smyslu, že tenhle kemp „k něčemu je“.

Ale já si to opravdu myslím. Víte, já už jsem teď v takovém životním období, kdy odmítám ztrácet čas v něčem, co nedává smysl. Vždycky říkávám, že na takové ptákoviny nemám čas. Kemp ČAFH je úplným opakem – je to strašně důležitá a smysluplná věc. A to říkám jak z pozice trenéra, tak bývalého hráče.

Takže jak to vidí trenér?

Mám spoustu zkušeností s tím, že jako trenér pořád někoho zkouším. Obvykle potřebujeme hotového hráče, který by mužstvu hned pomohl. Dohodneme se s manažerem, nebo tím, kdo ho zastupuje, hráč přijede, ale na to, abychom ho poznali, máme pár hodin, maximálně dva tři dny. A po nich třeba zjistíme, že hráči, které máme v klubu, jsou aktuálně lepší, což také sdělíme manažerovi. Tady mám k dispozici hráče deset dní. To už leccos poznáte.

A hráčský pohled?

Jako bývalý hráč vím, jak moc bylo nepříjemné, když se musíte připravovat sám. Na svém vlastním příkladu, nebo i na příkladu svých kluků jsem si ověřil, že přes veškerou snahu se individuálně dlouhodobě fotbalista připravovat nedá. Jsou tři věci, které jsou důležité a které spolu úzce souvisejí. Psychická a fyzická připravenost a herní praxe. Herní praxi při individuálním tréninku nemáte žádnou, můžete maximálně udržovat silové a kardiovaskulární složky. Když je v klubu, pracuje na fyzičce, získává herní pocity, protože se může zapojit do hry, nácviku herních situací atd. A zároveň roste i psychicky, protože si víc věří.

Nezačínáte moc brzy?

Kdepak, začínáme hned 5. ledna, to znamená ve stejný den, jako všechny kluby. A myslím si, že jsme hráči schopni dát minimálně to, co jakýkoliv jiný fotbalista prožívá během prvních čtrnácti dnů přípravy ve svém klubu. A dokonce jsem přesvědčen, že kemp je díky České asociaci fotbalových hráčů připraven tak dobře, že jsme schopni pracovat ještě mnohdy mnohem lépe, než je tomu u většiny profesionálních klubů v Česku.

Sednete si na začátku s hráči a zjistíte si, kdo by potřeboval třeba nezatěžovat koleno, protože je po zranění a podobně?

My jsme hráčům schopni zajistit i lékařské vyšetření, ale já si hned na začátku zjistím od hráče, v jakém je stavu. Ptám se například, kdy naposled trénoval, jaký měl v posledním období počet zápasů. Chci si udělat obrázek minimálně o jeho posledním půlroku. Zjišťuju si hned na začátku, co třeba dělávali v klubu a podle toho jsem schopen určit optimální zóny práce.

Stalo se vám, že by vám během kempu, nebo po něm, že by zavolal některý z trenérů a ptal se, jestli tam pro něj nemáte šikovného hráče? Vždyť Unie trenérů na kempu spolupracuje.

Stává se mi to, ale ne tak často. Spíš se ozvou lidi, se kterými se znám osobně. A je to škoda, protože bych čekal větší zájem manažerů klubu. Myslím si, že nám v tomhle hodně pomohlo léto. Zaprvé proto, že se za námi přišli podívat třeba Ivan Hašek, Vláďa Šmicer, nebo Horst Siegl. Často s námi často trénoval Milan Baroš a hráči, jako byl Neves, Frejlach, Mario Lička. Když jsme pak měli sparing zápas s obdobným výběrem z Francie, v ochozech už byla zajímavá návštěvnost, protože jsem tam viděl dost zástupců klubů, nebo agentů. To mě potěšilo. A daleko víc i to, že až na jednu výjimku se všichni, kdo s námi letní kemp absolvovali, na podzim uchytili v nějakém klubu.

Máte připravenou teplou a studenou variantu? V Praze okolo Silvestra nasněžilo.

Na „ČAFCe“ mají velice kvalitní umělou plochu, ale stejně se pro jistotu po očku koukám, jaká bude předpověď počasí. Spíš se ale bojím takových nenadálých nášupů sněhu, protože chápu, že to po technické stránce chvíli trvá, než se ta plocha uklidí. Proto máme k dispozici halu. Zatím musím zaťukat, během dvou dosavadních kempů se nám nestalo, že bychom museli nějakou fázi zrušit, nebo nějak výrazněji předělat. Snad to klapne i teď.

 

                   (mav)