Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Synot liga se mění v cizineckou legii. Kdo za to může?

synot-liga-cizinci.png
24.02.2015

Fotbalové jaro začíná. Nejzajímavější zpráva, která se k tomu váže, vypadá zhruba takto: „Během zimy přišlo do Synot ligy 21 cizinců. Celkově se jejich počet zvýšil na 106.“ 

Čistě statisticky to znamená 6,625 cizince na jeden prvoligový tým. A u statistik ještě zůstaňme. Podle přehledu ČTK vstoupilo před deseti lety do jarní části fotbalové ligy 40 cizinců. Pár měsíců poté, co se ujal fotbalové vlády Miroslav Pelta, vběhlo na jarní trávníky 70 zahraničních fotbalistů. Letos poprvé ovšem jejich počet překročil stovku.

Zatímco prezident Mladé Boleslavi Josef Dufek říká: „Čeští hráči na trhu nejsou, nastupují slabší ročníky, proto se poohlížíme po hráčích v cizině,“ trenér Příbrami Pavel Tobiáš vidí problém malinko jinde. „Ze zahraničí přicházejí volní hráči, kteří stojí minimum. Kluby to pak zvažují, protože za Čecha musí platit, tak se snaží podobnou kvalitu získat zadarmo.“ A proč musí za českého hráče platit? Hádáte správně, kvůli tabulkovým hodnotám. 

„Dlouhodobě upozorňujeme na to, že tabulkové hodnoty české fotbalisty diskriminují. Hráč se kvůli nim stává na tuzemském trhu v podstatě neprodejný. Kluby raději sáhnou po cizinci, což alarmující a zvyšující se počet těchto hráčů v Synot lize jen potvrzuje. Českým hráčům, kteří svou kvalitou většinou fotbalový dovoz předčí, pak nezbývá nic jiného, než odejít do zahraničí, v horším případě ukončit svou profesionální kariéru. Zrušme konečně tabulkové hodnoty!“ vyzývá předsedkyně České asociace fotbalových hráčů Markéta Haindlová.

Podobnou situaci řešili před pár týdny na Maltě, kde došlo dokonce k hráčské vzpouře (informovali jsme v článku Vzpoura na Maltě) protože místní fotbaloví bossové chtěli umožnit start až osmi cizinců v základní sestavě. Jestli to tak půjde dál, brzy se k podobnému počtu dostaneme i u nás. A ze Synot ligy se stane Cizinecká Synot legie. Bude pak na ni ale ještě někdo chodit?