Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Švancara: členská schůze přinesla řadu užitečných informací

2.jpg
25.12.2014

“Dozvěděl jsem se velice užitečné a zajímavé informace, které by určitě zajímaly i ostatní fotbalisty. Týkaly se například licenčního řízení a podpisu bezdlužnosti. Věřím, že příště nás fotbalistů bude na takovém setkání ještě víc,” uvedl Petr Švancara, jeden ze členů ČAFH, který se společně se zástupci dalších prvoligových a druholigových klubů zúčastnil členské schůze ke třetímu výročí založení hráčské asociace, která se konala ve čtvrtek odpoledne v prostorách pražského klubu Infinity.

Jako první z hostů vystoupil bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký, který mluvil boji s match-fixingem a sport-fixingem. „Je naivní si myslet, že se tento problém některého z fotbalistů netýká, setkat se s tímto nebezpečím mohou všichni,“ uvedl v úvodu Synecký. Hráči často do jeho přednášky vstupovali s dotazy. Po jeho vystoupení následovala neformální diskuse s přítomnými fotbalisty.

Podobný průběh měla také přednáška licenčního manažera FAČR Stanislava Rýznara. Přítomným podrobně popsal průběh licenčního řízení a hlavně také to, jak toto řízení může hráčům pomoci v případech, kdy jim kluby dluží peníze. A to se týkalo nejenom těch stávajících, ale i těch bývalých. Velký prostor věnoval především prohlášením o tzv. bezdlužnosti, která hráči podepisují pro to, aby kluby mohly získat licenci na další ročník soutěže.

„Každý rok se setkávám s tím, že někteří hráči se dostanou pod velký tlak, aby toto prohlášení podepsali, i když takový souhlas neodpovídá skutečnosti. Z mé zkušenosti vím, že pokud tak učiní, stejně do jednoho roku v daném klubu skončí,“ uvedl a nabídl fotbalistům možnost se na něj v takových situacích obrátit prostřednictvím hráčské asociace nebo dokonce přímo. “Jsem zvyklý se každým podnětem zabývat.”

„Jsem rád, že jsem měl možnost se s hráči setkat, bylo pro mne zajímavé slyšet jejich názory,“ uvedl po více než hodinové diskusi, která po jeho přednášce následovala. K jeho příspěvku se na našich stránkách ještě v příštím týdnu vrátíme s podrobnějším materiálem.

Přítomní členové ČAFH se také mohli seznámit s činností a hospodařením asociace, po oficiálním programu následovala neformální diskuse, ve které si fotbalisté vyměnili své názory a zkušenosti, všichni pak projevili přání, aby se jich na příštím podobném setkání sešlo ještě víc. A to i těch, kterých se v současnosti žádné problémy netýkají, protože v budoucnu to už nemusí platit. “Čím více nás bude, tím silnější bude asociace a náš hlas,” shodli se.