Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Stanovisko ČAFH k přerušení fotbalových soutěží a krácení odměn hráčů

V poslední době jsme odpovídali na četné dotazy týkající se dopadů koronavirové epidemie, zavedení nouzového stavu a odložení fotbalových utkání na profesionální fotbalisty a jejich odměny. Rádi bychom Vám proto tímto poskytli alespoň stručné informace a naše doporučení k této věci.

Úvodem je nutné říci, že profesionální i amatérské fotbalové soutěže v ČR jsou pouze přerušeny a odloženy, nikoliv zrušeny, a že tento stav nemá jakýkoliv vliv na platnost profesionálních hráčských smluv. Kluby z tohoto důvodu nemají právo hráčské smlouvy jednostranně ukončovat ani měnit jejich podmínky.

Pokud se tak kluby na hráče obrací s požadavkem na krácení odměny, musí k tomu dojít dohodou za výslovného souhlasu hráče, kluby si nemohou nic vynucovat. Z našeho pohledu pro krácení odměn hráčů není důvod, neboť hráči nadále plní své povinnosti vůči klubům, i když se v této době jedná hlavně o dodržování individuálního tréninkového plánu. Stávající situace navíc již má zásadní dopad na odměny hráčů, neboť v jejich odměňování hraje velkou roli prémiová složka (bonusy za vítězné či odehrané zápasy, vstřelené branky apod.), která v současné době samozřejmě nevzniká a hráčům náleží pouze základní výše odměny. I pokud se hráči rozhodnou vyjít klubu vstříc, není opodstatněné, aby souhlasili s krácením odměny na dlouhé období, jak se již v některých případech stalo a hráči akceptovali snížení dokonce po dobu 6 měsíců.

Nelze samozřejmě zcela předvídat vývoj epidemie, ale zatím se jeví jako reálné, že stávající sezóna bude dohrána a v červenci v řádném termínu začne další ročník. Není tedy důvod, aby byly odměny kráceny i v době, když již profesionální soutěže budou fungovat v běžném režimu.

Celý tým ČAFH je Vám i v této obtížné době plně k dispozici, neváhejte se prosím na nás s obracet s jakýmikoliv dotazy, ať se to týká požadavků klubů na krácení odměn či čehokoliv jiného.

Nepřetržitě funguje i naše help linka 777 466 666 zřízená v rámci projektu duševního zdraví Čistá hlava.