Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Spojení The PFA, ČAFH a Sporting Chance

resize_fotka asociace.png
25.07.2017

Projekt ochrany duševního zdraví pomohou ČAFH rozjet odborníci z Anglie - bývalý profesionální fotbalista Michael Bennett a Colin Bland z kliniky Sporting Chance.

Praha, 13. 7. 2017

Česká asociace fotbalových hráčů se už několik měsíců zabývá otázkou, která byla v minulosti doslova tabu. Jde o duševní zdraví hráčů, které je přinejmenším stejně důležité jako to fyzické. O spolupráci proto zástupci ČAFH požádali odborníky z kolébky fotbalu.

„Před sedmnácti lety jsem založil Sporting Chance za účelem vytvoření bezpečného místa pro profesionální sportovce a sportovkyně. Dnes charita pomáhá více než čtyřem stům hráčů fotbalu a ragby ročně, poskytuje pomoc prostřednictvím kliniky pro léčení závislostí a národní sítě terapeutů a poradců. Mou představou bylo, aby v případě, že bude mít nějaký hráč odvahu požádat o pomoc, existovalo bezpečné a profesionální místo, kde mu tato pomoc bude poskytnuta. Sporting Chance je to místo.“ napsal bývalý kapitán anglické reprezentace Tony Adams. A přesně o to se budeme snažit i my v ČAFH. Chceme poskytnout hráčům možnost řešení a zároveň jim tím dodat i sebedůvěru se k takovému řešení odhodlat.

„Domnívám se, že cesta pomoci pro všechny profesionální hráče by měla a může existovat tak, jak to funguje již řadu let ve Velké Británii díky úspěšné dlouhodobé spolupráci mezi Sporting Chance a Asociací profesionálních fotbalistů (PFA),“ pokračoval Adams, který celou svou fotbalovou kariéru strávil v londýnském Arsenalu, a dodal toto: „Mám tu čest, že jsem byl požádán o sdílení našich zkušeností a rád bych nabídl naši podporu, poradenství a služby České asociaci fotbalových hráčů. Posílám našeho generálního ředitele, aby se s nimi setkal a nabídl otevřenou výzvu k návštěvě a prozkoumání našich služeb ve Velké Británii.“

Tahle slova se dnes naplnila. V sídle ČAFH proběhlo setkání se dvěma hosty ze Spojeného království. Prvním z nich byl Colin Bland, výkonný ředitel kliniky Sporting Chance. Druhým, neméně významným odborníkem, který přijal naše pozvání, byl pak Michael Bennett. Bývalý fotbalista se zkušenostmi z Premier League, jenž po skončení své bohaté aktivní kariéry, během níž působil mimo jiné i v Charltonu, Wimbledonu, Brentfordu, Millwallu, Cardiffu nebo Brightonu, zasvětil svou práci péči o duševní zdraví sportovců a v současné době vede oddělení anglické hráčské asociace PFA zabývající se sociálním zabezpečením hráčů.

„Návštěva Michaela Bennetta a Colina Blanda pro nás byla neuvěřitelnou poctou a nesmírně si jí vážíme a oběma za ní děkujeme. Otázka duševního zdraví ve sportu je nesmírně důležitá a je třeba se jí věnovat. Věřím, že dnešní setkání je ideálním začátkem naší dlouhodobé spolupráce.“ okomentovala vzácnou návštěvu předsedkyně ČAFH Markéta Haindlová.