Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Sbor rozhodců FAČR svou nečinností likviduje hráče

Když v červnu tohoto roku vznikl Sbor rozhodců FAČR, zdálo se, že dlouhodobá aktivita České asociace fotbalových hráčů zase jednou přinesla výsledky. Sbor rozhodců totiž nahradil arbitrážní komisi – instituci, v níž hráči neměli zastoupení. Fotbalový smírčí soud, který byl volen Valnou hromadou FAČR.

 

Díky ČAFH mají hráči půlku zástupců

Beru jako velký posun, že se nám podařilo prosadit, že z dvaceti členů Sboru rozhodců nominuje ČAFH polovinu. Deset rozhodců je tam za hráče,“ říká předsedkyně ČAFH Markéta Haindlová. Dalších deset rozhodců dodaly na listinu kluby. V případě problému vyberou obě strany jednoho zástupce, ti dva se pak společně dohodnou na třetím členu fotbalového senátu.

Až sem by bylo všechno v pořádku. Jenže zatímco všude na světě mívá Spravedlnost jen zavázané oči, ta česká – fotbalová, má ještě k tomu přeražené obě nohy. „Všude jinde bývá běžná tzv. koncentrace řízení. To znamená, že je stanoven termín, do kdy mohou účastníci řízení podávat tvrzení a předkládat důkazy. A to z toho důvodu, aby nedocházelo k průtahům řízení. U nás je zcela běžné, že přijdeme na jednání, kdy se kauza má uzavřít a protistrana najednou předloží nový důkaz a Sbor rozhodců kauzu odročí třeba o další měsíc. Jednotlivé kauzy je tak možné natahovat v podstatě donekonečna,“ upozorňuje předsedkyně ČAFH.

Umožňuje to mimo jiné i skutečnost, že Sbor rozhodců nemá žádné časové lhůty, které by byl povinen v průběhu řízení dodržet. Řád rozhodčího řízení FAČR stanoví pouze dvoutýdenní lhůtu na vyjádření protistrany a stejnou lhůtu pro obeslání účastníků řízení před ústním jednáním. „Z 99% řešíme problémy hráčů, kterým klub dluží peníze. Hráč nedostane zaplaceno, obrátí se na ČAFH, ta dá podnět k zahájení případu a potom čeká na stanovení termínu ústního jednání v daném případě. Jenže jelikož chybí lhůty, čekáme třeba čtyři měsíce, než zasedání nařídí. Znám hráče, který na vyrovnání s klubem čeká už rok,“ upozorňuje sportovní manažer ČAFH Dominik Rodinger. Dlužníci paradoxně drží fotbalisty v hrsti. „Stává se, že kluby klukům řeknou: „Odpustíš nám padesát tisíc, my ti dáme zbývajících sto a budeme vyrovnaní. Pořád na tom ještě vyděláš. Když ne, budeme dělat všechno proto, aby se řízení pořád protahovalo. A ukončíme ti tím kariéru.“ Hráče, který stál půl roku, nebo rok, si nikdo nevezme,“ vysvětluje fotbalové praktiky Rodinger.

 

Zaveďte konečně lhůty!

Všechny trumfy díky skandálním pravidlům, které si „nastavil“ Sbor rozhodců, mají v ruce dlužníci, tedy kluby. A tak se může stát, že fotbalistu, který má v klubu ještě rok smlouvu a který byl v létě přeřazen do juniorky, dostal jeho klub až pod hranici chudoby. Napřed mu zaplatili půlku mzdy, další tři měsíce mu nedali ani korunu. Od léta má jeho případ v rukou Sbor rozhodců. Po půl roce, pár dní před vynesením rozhodnutí, se ozval klub. Nabídl mu kšeft. Pustí ho na přestup, za nulu, tedy bez nároku na další českou vychytávku – tabulkovou hodnotu. Stačí, když jim hráč odpustí třetinu dlužné částky a navíc stáhne arbitráž. Pokud nekývne, převezmou si rozsudek a odvolají se. A jelikož tady neexistují žádné lhůty, resp. pouze lhůta na odvolání, může se spor táhnout dál. Hráč nemůže hrát, nemůže trénovat, je doma a ještě bez prostředků. Takový je stav tuzemských fotbalových arbitráží na přelomu let 2014/2015. „Současná praxe ve Sboru rozhodců je taková, že my pošleme návrh na zahájení řízení a ono tam klidně může dva roky, deset let, ležet. A klidně na vás nemusí přijít řada nikdy,“ varuje Haindlová. „Já chci, aby konečně znovelizovali řád, aby všechno bylo právně v pořádku. Nejdůležitější je podle mě, aby byly pevně stanovené lhůty. Aby bylo určeno, do jaké doby od podání se Sbor rozhodců musí případem začít zabývat i do jaké doby by se mělo jednání ukončit. A určitě by nebylo od věci zavést zásady koncentrace řízení. Aby kluby nemohly donekonečna přicházet na poslední chvíli s „novými“ svědky a neodročovaly se kauzy, u nichž je od začátku jasné, jak dopadnou. Oni vědí, že ty kauzy prohrají. Že ČAFH žádá pro své klienty vždycky jenom to, na co mají prokazatelně nárok. A že klub ve výsledku stejně bude muset hráči zaplatit. Ale snaží se mu to opepřit, jak se dá. A Sbor rozhodců jim to umožňuje. Je na čase s tím něco udělat,“ říká předsedkyně ČAFH Markéta Haindlová, žena, která dosud své kauzy u Sboru rozhodců ani jednou neprohrála.

 

Jen pro silné povahy, aneb Ta naše arbitráž česká

Důvodem k podání podnětu k zahájení arbitrážního řízení jsou téměř výhradně neuhrazené závazky klubu vůči hráči. Hráč žádá o vyplacení prémií, základních odměn anebo bonusů.

V seznamu rozhodců najdete i nominanta FAČR, který pracuje a žije v Bruselu. Hledání společného termínu v případě, že je na řešení sporu určen, je běh na dlouhou trať (a týdny)…

První instance Sboru rozhodců odpovídá předpisům FIFA v tom smyslu, že v ní hráči mají své zastoupení. V druhé – odvolací  instanci, která je jmenovaná Valnou hromadou FAČR, už fotbalisti zastoupení nemají. Svaz se sice zavázal k tomu, že vše napraví a pošle novou úpravu na FIFA, za půl roku se tomu však nestalo.