Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Rasismus na stadiony nepatří!

1480777-31612690-2560-1440.jpg
03.07.2020

Česká asociace fotbalových hráčů (ČAFH) považuje za nutné vyjádřit se k rasistickým projevům některých fanoušků, kteří se zcela nevhodně a nepřijatelně projevovali především na ligovém zápase mezi olomouckou Sigmou a plzeňskou Viktorií, během semifinále poháru mezi Spartou a Plzní a rovněž v dalších utkání českých profesionálních soutěží.

ČAFH toto chování striktně odsuzuje a odmítá. Byť se jedná o excesy několika jedinců, za které se kluby omluvily a obdržely ze strany Disciplinární komise LFA pokuty ve výši 120 000,- Kč respektive 160 000,- Kč, přesto toto chování fanoušků nelze akceptovat a přehlédnout s tvrzením, že „toto k fotbalu patří.“ Je pravdou, že některé skupiny fanoušků svou podporu vyjadřují radikálněji a výrazněji, avšak tyto projevy nelze tolerovat v žádném, natož ve fotbalovém, prostředí.

Rasistické projevy na českých stadionech řešila i světová hráčská unie FIFPro, která kontaktovala jak ČAFH, tak FAČR. Požadavkem mezinárodní hráčské asociace je jednoznačný zásah a řešení nastalých incidentů. LFA iniciovala jednání s Komisí rozhodčích FAČR, v jehož rámci bylo apelováno na rozhodčí, aby v případě dalších incidentů nekompromisně zasáhli a v krajních případech utkání přerušili, či dokonce ukončili.

„Do současné společnosti takovéto chování nepatří, fotbalové stadiony nevyjímaje. Rozhodčí by měli projevit charakter a odvahu a tyto rasistické projevy při utkáních řešit. Nejlépe tak, že utkání přeruší, vyčkají až policie delikventy zpacifikuje, a až teprve pak umožní pokračování hry. Současná politická situace související s událostmi v Americe s incidenty na stadionech nemůže být spojována a není možné je touto cestou omlouvat. Fotbal má sjednocovat, a to bez ohledu na barvu pleti.“ uvedl k těmto událostem sportovní ředitel ČAFH Pavel Hašek.

Dotčený hráč plzeňského klubu Jean-David Beauguel Pavla Haška kontaktoval a dal najevo obrovskou lítost nad nepochopitelným rasistickým jednáním fotbalových fanoušků, když celá událost zasáhla i maminku hráče a celou jeho rodinu. Pokud chce Česká republika patřit mezi vyspělé fotbalové země, je třeba rasismus vymýtit, Česká asociace fotbalových hráčů je k tomu připravena přispět, jak nejlépe bude moci.