Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Právní konference FIFPro v Chile řešila hráčské smlouvy v Jižní Americe

Marketa-Haindlova-a-Carlos-Soto.jpg
25.12.2014

Ve dnech 21. a 22. listopadu se v Santiagu de Chile konala první právní konference jihoamerického profesionálního fotbalu, kterou pořádala chilská hráčská asociace a americká divize mezinárodní federace profesionálních fotbalistů FIFPro.

Jako právní expert na sportovní právo byla pozvána i Markéta Haindlová, předsedkyně České asociace fotbalových hráčů, která byla jediným zástupcem evropské hráčské asociace.

Právní konference byla zaměřena na problémy profesionálního fotbalu v Jižní Americe, zejména na podobu hráčských smluv, ve kterých je na tomto kontinentu mnoho rozdílů. Zástupcům hráčských asociací z Jižní Ameriky přednášeli přední odborníci z FIFA, celosvětového arbitrážního soudu pro sport, specialisté jihoamerických asociací nebo FIFPro.

Na programu byla zejména povaha hráčských smluv a pozadí jejich realizace. Zatímco většina latinskoamerických zemích má zakotvené pracovněprávní smlouvy pro profesionální sportovce, např. fotbalisté v Ekvádoru nebo Mexiku nejsou zaměstnanci.

Delegáti hráčských asociací v čele s Carlosem Sotem, prezidentem chilské hráčské asociace, přivítali tuto jedinečnou konferenci, která umožnila porovnat a sdílet znalosti a zkušenosti zúčastněných stran, které umožní zlepšení poměrů tam, kde je to nezbytné.