Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

PF 2017 od Vladimíra Šmicera

53aad8064bdc0c2212d40000-180402.jpg
31.12.2016

Bojujeme. A budeme bojovat!

 

No, letí to. Fakt to letí. Leden, únor, březen... A teď je prosinec, dá se říct, že je za námi hromada práce, aniž bych to chtěl nějak přehánět. Tak jsem si sednul, a řekl si, že to trochu zvážím. Budu bilancovat.

Musím říct, že co odvedli společně Markéta Haindlová a Dominik Rodinger mi dělá radost.

Za ten rok navštívil Dominik za Českou asociaci fotbalových hráčů 23 profesionálních klubů. Od Varnsdorfu až po Dynamo České Budějovice, od Teplic po Baník Ostrava a Slovácko též...

Snažíme se prostřednictvím takových návštěv vám, hráčům, ukázat možnost, jak dál fungovat. Bezpečněji, se silným parťákem v zádech, kterým vám chce pomoct.

Mimo jiné jsme zjistili, že některé kluby proti tomu nic nemají, ale jiné ano... No nic.

Chtěl bych taky říct, že snad víc než kdy jindy se povedl letní přípravný kemp „nezaměstnaných hráčů“. Dal jsem to do uvozovek, protože hodně z těch kluků klub buď má, a nebo nemá, ale zase mají nabídky. A jde jim buď o to se pořádně připravit na sezonu, v něčem se inspirovat, posunout, všechno možné.

A takhle se letního kempu zúčastnil i Lukáš Droppa. Nabídky měl a klidně tu na rovinu řeknu, že to asi nebylo kvůli tréninkům na ČAFCe. Na druhou stranu nakonec možná kvůli nim pak přijel do Tomsku dobře připravený a rychle se prosadil do sestavy. A pak i do reprezentace.

Moc ti gratuluju, Lukáši. A děkuju.

Zrovna s Lukášem Droppou najdete uvnitř tohoto čísla rozhovor. Vedle jeho sportovního vzestupu nám totiž pomáhá propagovat i novou kampaň, kterou jsme letos rozjeli. Jmenuje se Shoes for Live, možná vám něco řekne zkratka S4L.

On sám se do tohoto projektu, který se zrodil v hlavě předsedkyně Markéty Haindlové, zapojil při reprezentačním srazu. Naším cílem je, aby kluci věnovali své jedny kopačky, ve kterých kdy nastoupili, zemím „Třetího světa“. Jde o pomoc rozvinout fotbal ještě dál a zkusit se alespoň malou měrou podílet na rozvoji malých fotbalistů v chudých oblastech.

Ostatně takové země se do největšího sportu světa zapojují víc a víc. Vidět to bylo i na nedávném kongresu FIFPro v Kostarice. Šedesátka členských zemí se rozšířila o další dvě, do výkonného výběru chce navíc FIFPro prosadit dvě ženy.

A České republice, konkrétně ČAFH, tam byla oficiálně vyjádřena podpora naší práce. Tedy v boji za pracovně-právní vztahy a rovná práva fotbalistů.

O to nám šlo celý rok především. A o to nám půjde i ten příští. Markétě, Dominikovi a dalším, kdo bojují za dobrou věc.

 

Pevné zdraví a hodně štěstí do roku 2017.

 

Vladimír Šmicer,

čestný předseda ČAFH