Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Ondřej Brusch: „Kdybych mohl, odešel bych do zahraničí dřív.“

brusch.jpg
07.03.2019

Dalším z hráčů, kterým poskytla ČAFH svoje právní služby, je Ondřej Brusch. S třicetiletým záložníkem, který podstatnou část kariéry strávil v zahraničí, jsme si popovídali o jeho fotbalových začátcích, kempu pro hráče bez angažmá i problémech, které ho trápily během angažmá v Německu a Belgii.

Ondro, kdy a kde jste začínal s fotbalem a kdo Vás k němu přivedl?

S fotbalem jsem začínal v 7 letech v Úvalech a řekl bych, že mě k němu přivedl starší brácha, který hrál fotbal a házenou zároveň. 

Vzpomenete si ještě, kdo Vás vedl v mládežnických kategoriích a kdo měl na Váš fotbalový růst nějaký zásadnější vliv?

V mládeži mě vedli trenéři Staněk a Trpišovský, kteří měli na mě největší vliv. Pod nimi jsem působil skoro celou mládež. Ať už na Xaverově, v Kolíně nebo později ve Viktorii Žižkov.

Velkou část fotbalového života byly Vaším mateřským klubem Úvaly, často jste ale odcházel na různá hostování. Můžete nám o tom říci více? Které z těchto hostování bylo podle Vás nejlepší?

Úvaly byly a jsou mým mateřským klubem, ale těch hostování bylo opravdu hodně. Nejlepší to asi bylo ve Viktorií Žižkov pod trenérem Trpišovským, kde byla skvělá parta a tým. 

V roce 2013 jste se po angažmá v třetiligovém Králově Dvoře rozhodl pro odchod do zahraničí a vybral jste si Německo. Co Vás vedlo k tomuto kroku a udělal byste třeba s odstupem času něco jinak?

Chtěl jsem si zkusit nějaké zahraniční angažmá a život v zahraničí. Z Německa přišla velmi zajímavá nabídka. Bylo mi 24 let, když jsem odcházel a jediné, co bych udělal jinak, je, že bych odešel dřív. 

V roce 2016 jste absolvoval také letní kemp pro hráče bez angažmá organizovaný naší asociací. Jak se Vám celá akce líbila? Splnil kemp Vaše očekávání a pomohla Vám účast na něm k zisku angažmá?

Účast na kempu se mi moc líbila. Realizační tým nám připravil velmi kvalitní tréninkový program, nabitou fyzickou i herní kondici jsem následně uplatnil na testech v novém zahraničním klubu. Určitě mohu jen doporučit.

A měl byste případně nějaké návrhy na zlepšení?

Nejlepší by bylo, kdyby byla možnost i zimního kempu.

ČAFH vám ale kromě sportovních služeb poskytla i právní pomoc, je to tak? O spory proti jakým klubům šlo a v čem konkrétně byl problém?

ČAFH mi pomohla s jedním týmem v Německu, jmenovitě šlo o FC Strausberg, a pak nejvíce s belgickým týmem UR Namur. Tento spor se táhnul dva roky, ale v obou případech, kdy šlo o neplnění smlouvy ze strany klubu, jsme uspěli.

Můžete popsat, jak řešení jednotlivých případů probíhalo a jak to celé dopadlo?

Pokoušel jsem se celou situaci vyřešit nejdříve sám, ale bez úspěchu. Poté jsem se obrátil na Markétu Haindlovou, která případy vyřešila v můj prospěch, za což jsem velmi rád. 

Co byste poradil hráčům, kteří řeší ve svém klubu podobné trable, které potkaly Vás?

Ať se určitě nestydí s problémem někomu svěřit a nejlépe se ihned obrátí na odbornou pomoc. Mně lidé v ČAFH vždy pomohli!