Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Martin Lukeš: Díky ČAFH vím, že spravedlnost žije!

martin-lukes-cafh.jpg
23.09.2015

Více než rok se táhla kauza mezi jedním z historicky nejlepších záložníků nejvyšší domácí soutěže Martinem Lukešem a jeho bývalým chlebodárcem Baníkem Ostrava. Na tom, že se bývalý reprezentant dočkal spravedlnosti, má dle jeho názoru značný podíl Česká asociace fotbalových hráčů.

Jak vůbec celá kauza vznikla?

Nutno říct, že dluh v hodnotě 100 000 korun plus patřičné úroky z prodlení pochází z doby, kdy Baník Ostrava vlastní pan Šafarčík. Prostě jsem jednoho dne konstatoval, že mi klub dluží peníze, dohoda není možná a rozhodl se hledat spravedlnost u Arbitrážní komise FAČR.

 

Jakým způsobem jednání probíhala?

Pro nezávislého pozorovatele docela humorně. Z klubu se mnou nikdo nekomunikoval, při jednáních AK FAČR se pak objevil vždy nějaký člověk s místopřísežným prohlášením, podle kterého nemám na peníze nárok.

 

Čím protistrana argumentovala?

Snůškou nejrůznějších nesmyslů. Jednou například přišli s tím, že jsem měl služební auto, za které jsem měl platit 20 000 korun měsíčně. Bylo to zoufalé a nedůstojné klubu s takovou fotbalovou tradicí. Zřejmě počítali s tím, že mě tímto způsobem unaví, proto jsem se obrátil na šéfovou České asociace fotbalových hráčů Markétu Haindlovou se žádostí o právní pomoc. Té se mi dostalo v plné míře. Nakonec z toho bylo i s úroky 200 000 korun.

 

ČAFH úspěšně zastupovala i brněnského útočníka Michala Škodu, kterému Žižkov nabízel alespoň 30% z původního dluhu?

Tak mě Baník nenabízel vůbec nic. Stejně bych na žádnou dohodu nepřistoupil. Díky ČAFH jsem měl dokonalý právní servis, byl jsem si jistý tím, že se dostanu ke svým penězům. Nakonec se tak taky stalo.

 

Co byste poradil dalším hráčům, kteří se dostanou podobné situace?

Ať se obrátí na ČAFH. Obávám se totiž, že stále existují majitelé klubů, kteří spoléhají na to, že hráč nebude mít v podobných kauzách z nejrůznějších důvodů chuť podstupovat komplikovanou proceduru spojenou s až nedůstojným bojem o vlastní peníze. Proto je nutno se v takových případech obrátit na profesionály. Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že je moc dobře, že taková instituce v Česku konečně existuje a hlavně funguje.