Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Martin Juhar: „ČAFH nabízí hráčům podporu v těžkých chvílích“

brno-sport-fotbal-zbrojovka-brno-posila-martin-juhar-03_galerie-980.jpg
13.09.2017

Martin Juhar prošel oběma pražskými „S“, zkusil si polskou nejvyšší ligu, německou třetí ligu a na kontě má jeden reprezentační start za „A“ tým Slovenska. Nyní po třech týdnech podepsal smlouvu v Brně, a tak se vrací do české HET ligy. Jelikož se v minulých dnech obrátil na ČAFH, tak jsme ho vyzpovídali, jak vidí svojí dosavadní kariéru. 


Juhy, jak vzpomínáš na dva roky starou událost, kdy jsi účinkoval na kempu ČAFH?
Vzpomínám na to velmi rád. Hráli jsme zápasy, kvalitně trénovali a celkově ten projekt je velmi dobrý nápad. Jsem rád, že něco takového existuje a ČAFH dává šanci hráčům se v těchto těžkých situacích o ně opřít. 

Ještě v průběhu kempu jsi našel angažmá v Bruk-Bet Termalica Nieciecza, kde si strávil rok a půl. Jak se ti líbilo v Polsku?
V Polsku se mi velmi líbilo. Stadiony, návštěvnost, medializace, absolutní bomba. Já přestoupil do klubu, který ten rok postoupil do nejvyšší Ekstraklasy a během půl roku tam postavili nový stadion, tréninkové centrum a hřiště s umělou trávou. Pro město s přibližně 750 obyvateli to bylo něco neskutečného. Spolu se mnou tam hráli například Mario Lička, kterého jsem poznal blíž jako člověka a dodnes jsme v kontaktu, nebo krajan Paľo Staňo, oběma jsem velmi vděčný. 

Z Termalica jsi odešel do třetí německé ligy do týmu FSW Zwickau, kde jsi byl půl roku. Sedl ti německý fotbal?
Bohužel mě hned na začátku angažmá zabrzdilo zranění a vypadl jsem díky natrženému vazu v kotníku na sedm týdnů. Od klubu jsem dostal maximální péči, ale jelikož se týmu začalo dařit a trenér pochopitelně moc do sestavy zasahovat nechtěl, tak to bylo velice složité se do sestavy dostat zpět. Člověk řekne třetí německá liga, ale kdyby viděli zápasy v Magdeburgu, Duisburgu nebo Rostocku, tak úplně změní názor. Jsem velmi rád, že jsem to zažil a mohl být u toho. Vše špatné, pro něco dobré. Tak to beru.

Nyní jsi podepsal smlouvu v Brně. Jak jsi se do Brna dostal a měl jsi ještě nějaké jiné možnosti?
V Brně jsem trénoval nějaké tři týdný a chtěl jsem trenérům, vedení klubu a majiteli ukázat, že se umím poprat o šanci i bez smlouvy. Moje trpělivost a práce se vyplatila a podepsal jsem tedy kontrakt. Jsem rád, že si zase zahraji českou ligu, protože má svojí kvalitu a ne každý cizinec v ní uspěje. Možností bylo víc, ale zkušenosti hovoří, že dokud není smlouva na stole, tak nic neplatí. 

Vyhovuje ti stále poznávat něco nového nebo by ses rád usadil?
Fotbalový život je i tom, že hráč musí opustit rodinu nebo kamarády. Člověk musí zůstat silný v hlavě, aby to zvládnul. Všechno má svojí daň, ale já miluju život a poznávání nových věcí, takže tím to mám ulehčené. 

Za celou kariéru jsi prošel oběma pražskými „S“, Polskem, Německem a Slovenskem, kde jsi se narodil. Dokážeš nám říct, jaké zkušenosti jsi nabral a měl jsi třeba možnost poznat tamní hráčské asociace?
Zatím jsem se s tím nestřetl. Když se naskytl nějaký problém, tak jsem se vždy obrátil na lidi z ČAFH a ti mi pomohli. A moje zkušenosti? Mám v plánu na konci kariéry napsat knihu, kde popíšu pravdivě jak ty příjemné, ale i ty nepříjemné informace, o kterých nikdo netuší.

foto: Brněnský deník