Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Jakub Rada: "Trnavská pohádka nebrala konce, ale..."

210619_1140_RADIC.JPG
20.07.2019

Záložník, který začínal ve Spartě, zažil angažmá v Ďolíčku a Mladé Boleslavi, ze které nakoukl i do reprezentace, na Slovensku získal titul a zahrál si Evropskou ligu. To všechno je Jakub Rada! Hráč, který se po čtyřech letech vrátil do Bohemians, klubu svého srdce, mluví v rozhovoru pro ČAFH o radostech i strastech fotbalového života.

Jakube, s fotbalem jste začínal na Spartě, je to tak? Co bylo hlavním důvodem, že jste první fotbalové krůčky udělal právě v rudém dresu?

Ano, s fotbalem jsem začínal na Spartě. Velkým důvodem, proč právě tam, bylo, že tam už hráli moji dva starší bratři, tak to rodiče měli hezky pohromadě.

Na Spartě jste strávil poměrně dlouhou dobu, celých 10 let, do ligového fotbalu jste se ale naplno dokázal prosadit až jako vršovický klokan. V Bohemce jste byl nejdřív na hostování, které se pak změnilo v trvalý přestup. Jak na první angažmá v Ďolíčku vzpomínáte?

Ve Spartě jsem nikdy nedostal možnost nakouknout do ligového áčka, tak jsem byl moc vděčný, že jsem tuhle šanci dostal v Bohemce. Bohemka na vás dýchne úplně jinou atmosférou a dá se říct, že mi klub rychle přirostl k srdci. Fanouškovská podpora je jedinečná a úplně nejvíc vzpomínám na skvělou partu, kterou jsme vytvořili v kabině, kdy jsme se hodně scházeli i mimo fotbal.

Následoval přestup do Boleslavi, kde se Vám v první sezóně velmi dařilo, což vyústilo i v pozvánku do reprezentace. Pak ale bohužel přišel zlom v podobě zranění kolene. Jak vzpomínáte na tohle období kariéry?

Tohle fotbalové období bylo úžasné, dařilo se mi, přišla pozvánka do reprezentace, objevovaly se zajímavé nabídky na další přestup a v té době přišlo nejvážnější zranění mé kariéry. Během pár vteřin se všechno zhroutilo a já řešil úplně jiné starosti.

Už dvakrát jste se vydal i na zahraniční štaci, vždycky šlo o slovenské kluby. Nejprve Slovan Bratislava, se kterým jste získal mistrovský titul, poté Spartak Trnava, se kterou jste si zahrál skupinu Evropské ligy. Můžete oba kluby porovnat?

Do Slovanu jsem přicházel jako dvacetiletý nezkušený hráč, který získává zkušenosti s velkým fotbalem. Z tohoto hlediska to byla ve Slovanu skvělá škola. V té době tam byli výborní hráči, kteří už toho měli hodně za sebou. Bohužel jsem toho ve Slovanu moc neodehrál, paradoxem pro mě bylo, že se na konci sezony slavil titul slovenské ligy, takže cenná trofej.

Za to do Trnavy jsem přicházel v úplně jiné pozici, s tím že byly velkou motivací předkola Ligy mistrů. Jsem moc rád, že jsem se rozhodl to Trnavy jít, protože jsme hráli úžasné zápasy v předkolech a vyústilo to až v účast ve skupině Evropské ligy, kde následovaly další skvělé zápasy. Bylo to úžasné období, plné velkých zážitků.

I když jste na konci sezóny získali s Trnavou slovenský pohár, angažmá pro Vás nekončilo dobře. V čem byl konkrétně problém?

V druhé polovině sezony přišel další vrchol, a to zisk slovenského poháru, takže trnavská pohádka nebrala konce. Ale bohužel už v té době se v klubu řešily určité finanční problémy. V mém případě to vyústilo v nevyplacení části prémií za postup do Evropské ligy a prémií za bodový zisk v základní skupině. 

Jak jste celou situaci řešil a hrála v celém případu nějakou roli i Česká asociace fotbalových hráčů?

S klubem se nedalo úplně dohodnout.Obrátil jsem se tedy na ČAFH, konkrétně na Markétu Vochoska Haindlovou, a začali jsme situaci řešit. Díky Markétě se podařilo situaci dořešit k mé spokojenosti do zdárného konce. Za to bych jí chtěl ještě jednou moc poděkovat.  

Sledujete i naše další projekty, jako jsou #cistahlava nebo třeba kemp pro hráče bez angažmá? Váš bratr se do něj letos už podruhé zapojil, probírali jste to spolu? Uvažoval jste po konci v Trnavě, že se připojíte i vy sám?

Ano zaregistroval jsem projekt #cistahlava. Každý takový projekt je určitě výborná osvěta i prevence. A co se týče kempu, dostala se ke mně jenom slova chvály. Vím, že už to běží několikátým rokem a pro nás hráče je to výborná věc. Já osobně jsem o tom neuvažoval, protože po konci v Trnavě jsem měl stále před sebou jeden rok kontraktu v Mladé Boleslavi. A jinak s bráchou jsme to probírali a kemp si velice pochvaloval co do organizace a celkové úrovně.

Když jsme u nových angažmá, změna v létě potkala i Vás. Měl jste kromě nabídky z Ďolíčku i nějaké další alternativy, kde pokračovat v kariéře? A co převážilo na miskách vah k návratu “domů”? 

Nějaké další alternativy jsem měl, ale když se ozvala Bohemka, tak nebylo co řešit. Jak už jsem uvedl, ke klubu mám velké sympatie a lákalo mě se znovu vrátit.

Co říkáte na to, že Bohemians jako jediní v lize využili znovu po letech možnosti mít od nové sezóny na stadionu sektor na stání a v celém kotli byly demontovány sedačky, čímž došlo k navýšení kapacity zhruba o 1.000 míst? Bavili jste se o tom se spoluhráči?

Četl jsem, že Bohemka to využila jako jediný klub. A myslím, že jsou za to na Bohemce všichni rádi, protože v Dolíčku v kotli stejně všichni vždy stojí a k tomu sektoru to prostě patří.

Jak moc se fotbalový klub Bohemians Praha 1905 změnil za dobu, co jste byl pryč? (složení hráčského kádru, realizační tým, zázemí, …) 

Hráčský kádr se samozřejmě změnil, ale pořád je tam několik kluků, které jsem zažil i před lety a jsme pořád kamarádi. A i v klubu je hodně stejných lidí, se kterými jsem se znovu rád potkal. Jinak se určitě zlepšily tréninkové podmínky, konkrétně areál v Uhříněvsi. Klub za ty roky udělal pokrok.

A poslední otázka se na začátku sezóny úplně nabízí: S jakými cíli jdou Jakub Rada a Klokani do nové sezóny a co říkáte na model ligy s nadstavbou, kterou jste, i když v jiné verzi, zažil i na Slovensku?

Já už si několik let přeju jenom pevné zdraví, to ostatní se pak dostaví. A jako tým chceme určitě zlepšit domácí zápasy a přejeme si, aby se neopakovaly loňské starosti.

 

Zdroj fotografie: bohemians.cz