Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFPro doporučuje hráčům neodcházet do Srbska

FIFPro a Srbská asociace profesionálních fotbalistů Nezavisnost (SPFN) doporučuje všem profesionálním fotbalistům neodcházet do Srbska, protože je zde velké riziko, že fotbalistům nebude vyplacena jejich mzda.

„Takové rady dáváme opravdu neradi, ale naším úkolem je chránit hráče,“ vysvětluje generální sekretář FIFPro, Theo van Seggelen.

Hráči nedostali zaplaceno celé měsíce, takže se dostávají do finančních obtíží. Kluby jsou na pokraji bankrotu. Navíc jsem obdržel šokující zprávu, že jeden z klubů absolutně nerespektuje práva hráčů a dokonce umožňuje chuligánům ohrožovat jeho hráče.

Van Seggelen odkazuje na nedávný incident v FK Radnicki 1923 Kragujevac. Hráči tohoto klubu nedostali svou odměnu alespoň tři měsíce (od srpna letošního roku). V pondělí 1. prosince tedy, v zoufalé snaze získat své peníze, vyhlásili stávku. Odmítli hrát, dokud nedostanou alespoň (podstatnou) část z výplat, které jim klub dlužil.

 

ZÁKLADNÍ POTŘEBY

Mnozí hráči FK Radnicki nyní čelí závažným problémům s naplňováním byť i základních potřeb, jako je obstarávání potravin či nápojů. Někteří z těchto hráčů už dokonce museli opustit své domovy.

Jsou hráči, kterým chybí peníze, aby koupili mléko svým dětem,“ říká Mirko Poledica, prezident srbské hráčské asociace. Hráč, který nastoupil do FK Radnicki 1923 v srpnu, prý dostal po podpisu smlouvy pouze jedinou výplatu. „Za čtyři měsíce dostal jen 1 000 eur, což čtyřměsíční náklady na živobytí nepokryje. Srbsko je drahá země.

Nezavisnost už nabídla finanční podporu všem členům FK Radnicki ve formě jednorázové výplaty (200 eur). Poledica: „Toto však není systémové řešení. Podobné problémy má více klubů a my všem hráčům zaplatit nemůžeme …

 

FANOUŠCI

3. prosince, tedy dva dny po vyhlášení stávky, byli hráči prostřednictvím klubu i trenéra informováni (několik minut před začátkem tréninku), že za nimi do šatny míří skupina jejich příznivců. Tito takzvaní fanoušci pak hráče napadli. Vyhrožovali jim, že pokud budou ve stávce pokračovat, zbijí je nebo je pobodají noži.

Jeden ze zkušenějších hráčů, Vuk Sotirović, utržil zranění v obličeji, když se snažil fanouškům domluvit a ochránit své mladší spoluhráče. Propuknutí souboje pak zabránili další hráči.

Ihned po této události hráči zavolali policii, která vše zaprotokolovala.

Prezident asociace Poledica: „Je poměrně znepokojivé, že fanoušky do šatny zjevně přivedl trenér Neško Milovanovic. Povídá se, že právě on stál za incidentem.

V neděli 7. prosince nastoupili hráči na domácí půdě do ligového zápasu proti FK Vojvodina (prohráli 3:4). V průběhu zápasu fanoušci používali různé transparenty s nadávkami a výhrůžkami adresovanými hráčům. Poledica: „Na jednom z transparentů bylo dokonce napsáno, že Vuk Sotirović by mohl být zavražděn.

V následujících dnech klub podle Nezavisnosti opustilo sedm hráčů. Poledica: „Cítili, že pokud budou hrát za FK Radnicki, nebudou moci obstarávat ani své základní potřeby.“ Většina těchto hráčů podala návrh na zahájení rozhodčího řízení proti FK Radnicki u srbské arbitrážní komise.

Srbská fotbalová asociace (FSS) a Liga odsoudily incident v písemné zprávě, ale fotbalová asociace nezahájila vůči klubu žádný kárný postup. „To je velké zklamání,“ říká Poledica.

 

DOPORUČENÍ

FK Radnicki není jediným klubem v Srbsku, který se musí vypořádat ze závažnými finančními problémy. Osm ze šestnácti prvoligových (SuperLiga) týmů má bankovní účty zablokované Národní bankou, takže nemůže platit svým hráčům ani dalším zaměstnancům.

Poledica: „Současná situace je alarmující. U arbitrážní komise je nyní 115 případů, které se týkají nesplacených dluhů. V Srbsku je pouze kolem pěti set profesionálních hráčů. Nebylo by pro nás překvapením, pokud by v nejbližší době některé kluby požádaly o bankrot.

„Musíme tedy rozeslat zprávu do všech zemí a doporučit všem fotbalistům ze zahraničí, aby do Srbska neodcházeli, protože neexistují žádné záruky, že tady dostanou zaplaceno.

 

zdroj: FIFPro