Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

FIFA FIFPro World IX. aneb hráči si volí nejlepších jedenáct hráčů světa

Sestavování světové jedenáctky pro rok 2014 je v plném proudu. Desítky tisíc profesionálních fotbalistů hlasují v anketě organizované ze strany FIFA a FIFPro a vybírají ze svých řad jedenáct hráčů, kteří se dostanou do ideální sestavy pro rok 2014. Každý hlasující hráč vybírá do hvězdné jedenáctky jednoho brankáře, čtyři obránce, tři záložníky a tři útočníky, kteří podle něj byli v roce 2014 na svých pozicích nejlepší na světě.

Světová jedenáctka pro minulý rok, tedy pro rok 2013, měla pro připomenutí následující složení:

Manuel Neuer – Phillip Lahm (oba Bayern Mnichov), Sergio Ramos (Real Madrid), Thiago Silva (Paris Saint-Germain), Dani Alves – Andrés Iniesta, Xavi (všichni Barcelona), Franck Ribéry (Bayern Mnichov) – Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Zlatan Ibrahimović (Paris Saint-Germain), Lionel Messi (Barcelona)

V současné době ohlašují FIFA a FIFPro užší výběry hráčů na jednotlivých pozicích, kteří obdrželi nejvyšší počet hlasů. Z těchto hráčů vzejde při vyhlašování, které se bude konat 12. ledna 2015, sestava světové jedenáctky.

Složení užšího výběru pro všechny pozice, obsahující 55 hráčů, bude zveřejněno 1. prosince. Jako určitá ochutnávka však již byl zveřejněn užší výběr brankářů. V něm figuruje 5 hráčů a bohužel pro české fotbalové fanoušky, se v něm oproti minulému roku neobjevuje jméno reprezentačního brankáře Petra Čecha. Šanci se gólmanem světové jedenáctky pro rok 2014 naopak mají:

  • Manuel Neuer, brankář Bayernu Mnichov a člen loňské jedenáctky,
  • Gianluigi Buffon, hráč Juventusu Turín a člen světové jedenáctky v letech 2006 a 2007,
  • Iker Casillas z Realu Madrid, který se v jedenáctce objevil hned pětkrát v letech 2008–2012,
  • Thibaut Courtois z Chelsea, který vytlačil Petra Čecha nejen z pozice brankářské jedničky londýnského klubu, ale z nadsázkou i z shortlistu světové jedenáctky a
  • Claudio Bravo, brankář Barcelony, který je  vedle Courtoise druhým nováčkem pětičlenného shortlistu.

 

Užší výběr obránců bude zveřejněn 26. listopadu, záložníků 28. listopadu a útočníků 1. prosince. V tento den již bude tedy znám kompletní seznam 55 hráčů, z nichž bude v lednu příštího roku vyhlášena světová jedenáctka pro rok 2014.