Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Evropská divize FIFPro představila řadu změn a nových projektů

32336957_1926318354045362_8375553013112111104_n.jpg
14.05.2018

Evropští členové FIFPro se setkali v srbském městě Novi Sad, aby diskutovali o širokém spektru otázek z oblasti profesionálního fotbalu. Mezi zástupci nechyběla ani delegace z České asociace fotbalových hráčů, kterou tvořili Mgr. Markéta Vochoska Haindlová a Mgr. Václav Červený.

Během dvoudenního shromáždění se řešily například návrhy na změnu mezinárodního kalendáře zápasů a její případný dopad na samotné hráče nebo novinky ve FIFA Předpisech o statusu a přestupech hráčů, o kterých budeme naše členy podrobně informovat během našich tradičních návštěv v klubech.

Pokud jde o nový časový harmonogram mezinárodních soutěží, jedná FIFPro s FIFA a ligovými a klubovými organizacemi. Světová hráčská unie provádí rovněž různé průzkumy mezi hráči a zabývá se dokonce vědeckými studiemi, které se týkají času potřebného k regeneraci mezi zápasy.

„Ve světle současných diskusí by bylo falešné, kdyby FIFPro neprozkoumala dopad těchto návrhů na hráče,“ řekl Bobby Barnes, prezident FIFPro Europe. „Zatímco ostatní zainteresované strany mohou mít jiné priority, zdraví a blaho hráčů musí být naší první prioritou.“

Delegáti byli rovněž informováni o plánech na celosvětové zavedení aplikace "Red Button" vyvinuté asociací hráčů ve Finsku. Ta by hráčům poskytovala bezpečnou možnost ohlásit případné pokusy o ovlivňování zápasů. Proti tzv. match-fixingu hráčské asociace po celém světě bojují již dlouhou dobu a tento krok by mohl být dalším významným posunem vpřed.

Jednalo se rovněž o projektu "Mind the Gap", který je financován Evropskou unií a který má hráčům pomoci s přípravou na životní etapu po ukončení jejich sportovní kariéry.

Pokud jde o personální změny, je třeba zmínit, že během kongresu byl Jonas Baer-Hoffmann, ředitel FIFPro pro politické a strategické vztahy, oficiálně jmenován novým generálním sekretářem Evropské divize FIFPro.

„Budu pracovat na tom, aby měli hráči z Evropě ještě silnější hlas,“ řekl Baer-Hoffman. „Naši členové si zaslouží zastupování a poskytování služeb na té nejvyšší úrovni. Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom fotbalistům zlepšili sportovní, pracovní i životní podmínky.“

„Je pro nás ctí, že můžeme být hrdým partnerem ostatních asociací a součástí hráčské unie FIFPro. Evropské divizi se spolu s novým generálním sekretářem dostalo zajímavého impulsu a věřím že změna bude jen a jen k užitku a že její kladné výsledky pocítí hráči co nejdříve,“ dodala předsedkyně ČAFH Markéta Vochoska Haindlová.