Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

EASI CUP 2019 - Bez předsudků o duševním zdraví na fotbalovém hřišti

66351818_2176977599081144_3766492911919693824_o.png
18.07.2019

EASI CUP 2019...bez předsudků!!! je sportovně osvětová událost (nejen) pro lidi s duševním onemocněním, která v těchto dnech probíhá ve sportovním areálu Pražačka v Praze. Jedná se o  mezinárodní fotbalový turnaj s účastí 19 týmů z 9 evropských zemí pořádaný neziskovou organizací Fokus Praha, která už bezmála 30 let pomáhá lidem s duševním onemocněním, ve spolupráci s evropskými organizacemi E.A.S.I. a ENALMH.

Záštitu nad dvoudenním turnajem, během kterého je na programu celkem 171 zápasů, převzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a radní hlavního města Prahy Vít Šimral. Patronem turnaje je pak čestný předseda ČAFH Vladimír Šmicer.

Česká asociace fotbalových hráčů ve spolupráci s Fokus Praha natočila osvětový videospot k projektu #cistahlava, na kterém se podílely známé sportovní osobnosti, namluvil jej Ivan Trojan a jeho cílem je otevřít v ČR společenskou diskusi o duševním zdraví.

Hlavní manažer letošního ročníku EASI CUP Jan Drobný k tomu říká: „Pro Fokus je to příležitost uspořádat mezinárodní akci, která má potenciál hned několika přesahů. První je propagace zdravého životního stylu a pohybu jako takového. A to jak pro uživatele našich služeb, lidi s duševním onemocněním, tak i všechny okolo. Hýbat se je prostě zdravé, snižuje to riziko propuknutí mnoha nemocí. Pohybové aktivity, konkrétně ty skupinové, mají i velký sociální význam. Rozhodli jsme se, že s fotbalovým turnajem taky rozjedeme osvětovou kampaň „...bez předsudků!!!“, která má za cíl oslovit širokou veřejnost. Fotbal je společenský fenomén, má ho rádo spousta lidí, a hlavně stojí nad všemi společenskými bublinami. Je jedno, jestli jsi vpravo, ve středu nebo vlevo, jestli ti je 10 nebo 70 let, jsi katolík nebo ateista, právník nebo sociální pracovník či asistent prodeje v supermarketu. Spojuje tě jediné – fotbal. Osobně si myslím, že Fokus Praha je skvělý v poskytování komplexních služeb, ale je důležité pracovat i s lidmi, co žijí kolem nás a nejsou uživateli našich služeb. Musíme usilovat o to, aby se pojem duševní nemoci či zdraví stal součástí běžných společenských debat. Jako důležité také vidím, aby lidé věděli, že existují místa, kde si mohou říci o pomoc, když ji potřebují, a aby za slovem schizofrenie nehledali nebezpečí. A já věřím, že fotbal je jeden ze skvělých prostředků, jak tyto informace šířit.“

Fotbalový turnaj, který dnes v areálu na Pražačce vyvrcholí, bude slavnostně zakončen společenským večerem v prostorách kavárny Národní galerie Cafe Jedna 18. července od 19:00. Na tomto setkání proběhne vedle vyhlašování cen fotbalového turnaje EASI CUP 2019 i představení osvětového video spotu

Oficiální premiéry klipu se kromě ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a radního hl. m. Prahy Víta Šimrala také zúčastní účastnícivturnaje, podporovatelé, sponzoři, dobrovolníci a sportovci, kteří se na jeho natáčení podíleli.

Smyslem osvětové kampaně s názvem „...bez předsudků!!!“ je upozornit na téma duševního zdraví. V ČR si ročně vezme život na 1500 lidí, což představuje čtyři ztracené životy denně. Některé studie udávají, že až u 90 % dokonaných sebevražd je možné identifikovat nějaké duševní onemocnění. Jen se nikdo z těchto lidí neobrátil o pomoc. V naší společnosti je totiž duševní onemocnění stále tabu.

„Předsudky společnosti a stigma lidí s duševním onemocněním stále přetrvávají. Přitom lidé se zkušeností s duševním onemocněním vnímají často stigmatizaci jako větší problém než samotnou nemoc,“ říká Petr Hudlička, ředitel Fokusu Praha.

„Pojďme otevřeně, a hlavně bez předsudků mluvit o duševním zdraví,“ vyzývá Vladimír Šmicer, fotbalová osobnost a patron EASI CUP 2019.