Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Duševní zdraví a profesionální fotbal

KLID3724.jpg
03.05.2019

Spustili jsme projekt na podporu Duševního zdraví pod názvem „Čistá hlava“. Nabízíme pomoc vyškolených odborníků všem profesionálním sportovcům, kteří řeší psychické problémy. V tuto chvíli se pro pomoc na nás obrátila zhruba desítka hráčů.

Hráči se na asociaci mohou obracet například přes sociální sítě a využít help linku, která je nepřetržitě k dispozici. Začátek léčby je hráčům hrazen ze strany ČAFH.

Číslo help linky je 777 466 666

"Projekt jsme spustili na základě nedávných událostí. Je přístupný pro všechny, nejen fotbalisty. Na lince máme odborného konzultanta, který je připraven hráčům pomoci a okamžitě je nasměrovat na příslušné odborníky - psychology, psychiatry a podobně," představila projekt na tiskové konferenci předsedkyně ČAFH Markéta Vochoska Haindlová s tím, že se hráči nemusejí vůbec ničeho bát, protože vše je naprosto anonymní. „Nikdo nic nezveřejní," dodala.

"Vnímám tento projekt strašně pozitivně. Bohužel vznikl až potom, co se v našem fotbale stala v posledních letech řada tragických událostí. Tlak na sportovce, fotbalisty je větší a větší. V tom fotbale se motá víc a víc peněz a řada hráčů to nezvládne. Vede to až k tomu, že nevědí, jak řešit budoucnost, trápí se s tím a volí bohužel někdy nejhorší variantu," uvedl jeden z patronů projektu, bývalý reprezentant Vladimír Šmicer.

"Jsem rád, že se o tom začneme bavit," dodal fotbalista, který během kariéry oblékal i dres Liverpoolu. "Cílem projektu je hlavně to, aby to kluci nedrželi v sobě, ale šli za profesionály a nechali si pomoci," dodal.

S názvem "Čistá hlava" přišel sportovní ředitel asociace Pavel Hašek. "S čistou hlavou se mi vždy hrálo nejlíp. Když člověk neměl problém a myslel jen na fotbal, tak podával nejlepší výkony a nejvíc ho to bavilo," uvedl Šmicer.

Asociace zatím na projektu nijak nespolupracuje s Fotbalovou asociací ČR, naopak navazuje kontakty s kluby. "Impulz vznikl i od světové hráčské asociace FIFPro, která se dlouhodobě tomuto problému věnuje. Země západní Evropy jsou samozřejmě mnohem dál, v Anglii například funguje klinika, která se věnuje jen sportovcům. Čerpáme inspiraci," dodala Haindlová.