Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Don´t Fix It: FIFPro informuje evropskou komisařku Vassiliou

Evropská komisařka pro sport, Androulla Vassiliou, se sešla se zástupci FIFPro, kteří jsou odpovědní za projekt Don´t Fix It. Komisařka ocenila úsilí organizace FIFPro a jejích partnerů vypořádat se s ovlivňováním výsledků zápasů.

Během Sportovního fóra Evropské unie, které se konalo v litevské metropli, přivítala ředitelka projektu Don´t Fix It Frederique Winia komisařku Vassiliou a informovala jí o postupu proti manipulacím s výsledky zápasů v kampani FIFPro, Birkbeck University a UEFA.

Komisařka se o náš projekt velmi zajímala, a to především proto, že je toho názoru, že ovlivňování výsledků zápasů je pro sport velmi vážnou hrozbou,“ vysvětlila Winia. „Ocenila též fakt, že my – hráčské odbory – navštěvujeme kabiny a hovoříme přímo s hráči, aby byli poučeni o nebezpečí ovlivňování zápasů,“ dodala.

„Komisařka Vassiliou doufá, že výsledky našeho projektu nebudou omezeny pouze na devět zemí, které na Don´t Fix It spolupracují, ale že projekt bude mít pozitivní dopad i na ostatní evropské země.“

V současné době FIFPro a jeho partneři šíří Kodex chování, který byl vytvořen organizacemi FIFPro a UEFA. „Komisařka Vassiliou nám sdělila, že Kodex chování byl dobrý nápad pro to, jak šířit naše poselství.“

Winia dále uvedla: „Naše setkání s komisařkou bylo dobrou příležitostí, jak jí informovat o tom, že – ve většině případů – jsou hráči oběťmi manipulací s výsledky a ne jejími podněcovateliOvlivňování výsledků zápasů nezačíná u hráčů, ti jsou až na konci celého řetězce. Příliš často jsou poté hráči přísně trestáni, zatímco skuteční zločinci zůstávají nedotčeni.

Asociace FIFPro zdůrazňuje, že problém nevyplácení mezd fotbalistům je jedním z hlavních důvodů, proč se hráči zapojují do manipulací s výsledky zápasů. Frederique Winia k tomu doplňuje: Náš výzkum ukazuje, že u hráčů, kteří nedostávají včas svou mzdu nebo nedostávají zaplaceno vůbec, je větší riziko toho, že přistoupí na ovlivňování výsledků zápasů.

zdroj: FIFPro