Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Chystá se novela, která zmírní kodex WADA

G.png
11.11.2019

FIFPro a s ním i ČAFH vítají významné rozhodnutí změnit kodex Světové antidopingové agentury, který se chystá na rok 2021, tak, aby se disciplinární sankce v případech, kdy jsou sportovci pozitivně testováni na látku, jejíž užití nesouvisí se sportovním výkonem, snížila na pouhý jeden měsíc.

Novela by měla zmírnit ustanovení omezující životy a kariéry řady profesionálních fotbalistů, kteří byli podle současných antidopingových předpisů potrestáni zákazem činnosti až na čtyři roky.

Někteří z těchto fotbalistů absolvovali zdlouhavé a finančně nákladné právní bitvy a neúspěšně usilovali o očištění svého jména v případech, které byly od začátku předurčeny k nešťastnému konci. To vše kvůli tomu, že povaha kodexu WADA byla v posledních dvou desetiletích zcela rigidní a nepovolovala žádné výjimky.

FIFPro bude požadovat, aby FIFA s okamžitou platností zavedla změnu fotbalových předpisů, díky které by se předešlo dalším nespravedlivě vyhodnoceným případům, k nimž by mohlo dojít v mezidobí před oficiálním zavedení kodexu WADA v roce 2021.

Novela kodexu WADA navazuje na kampaň FIFPro a kolegů ze Světové hráčské asociace. FIFPro tuto kampaň vedla hlavně v souvislosti s případem Paola Guerrera, který málem nestartoval na fotbalovém mistrovství světa v roce 2018. Guerrero, kapitán peruánského národního týmu, byl pozitivně testován na látku, která, jak se všechny strany shodly, nemohla zvýšit jeho výkonnost.

Jeho jednoroční zákaz činnosti byl nakonec díky intervenci hráčských odborů pozastaven až do skončení mistrovství světa. Stalo se tak ale teprve poté, co kapitáni Francie, Austrálie a Dánska (soupeřů Peru ve skupině MS) podepsali dopis FIFPro, ve kterém zástupci světové hráčské unie požadovali, aby Guerrero mohlo na turnaji nastoupit. To se nakonec povedlo a peruánský útočník tak byl hlavní postavou jednoho z nejzajímavějších příběhů loňského MS v Rusku.

Zdroj: https://fifpro.org/news/2021-world-anti-doping-agency-code/en