Česká asociace fotbalových hráčů

Česká asociace fotbalových hráčů
Více o FIFPro Hledáme angažmá

Celosvětový kongres FIFPro v Lublani

FIFPro-GA-2013.jpg
25.12.2014

Ve dnech 22. až 24. října se ve slovinské metropoli uskutečnil celosvětový kongres mezinárodní hráčské federace FIFPro, který slavnostně zahájila slovinská předsedkyně vlády Alenka Bratusek.

Více než sto zástupců hráčských asociací ze všech kontinentů volilo na kongresu nové vedení a přijalo za členy nové hráčské asociace. Dále se delegáti zabývali problémy, kterým čelí fotbalisté na celém světě – ovlivňování zápasů, zdravotní rizika související s extrémními teplotami nebo ovládání profesionálních fotbalistů jinými osobami než kluby.

Prezidentem celosvětové hráčské federace FIFPro byl na období let 2013 až 2017 zvolen Francouz Philippe Piat, dosavadní prezident evropské divize FIFPro, kterého v této funkci nahradil Angličan Bobby Barnes. Ve svém projevu Piat vyzval k soudržnosti mezi všemi profesionálními fotbalisty a hráčskými asociacemi a také shrnul změny, které FIFPro čekají: „FIFPro nemůže mlčet, dluží to hráčům. Zavázalo se, že bude hráče bránit, podporovat a neopustí je bez ohledu na soupeře a bez ohledu na to, že to může být proti mysli některým lidem na vyšších místech.

Mezinárodní hráčská federace FIFPro na kongresu přijala nové členy a kandidátské členy a v současné době se tak skládá z 55 členských asociací, 3 kandidátských asociací a 7 pozorovatelůNovými členy FIFPro se staly hráčské asociace z Ekvádoru, Ghany, Namibie, Paraguaye a Zimbabwe. Hráčské asociace Malty, Guatemaly a Venezuely se staly kandidáty na členy FIFPro a zvláštní členský statut obdržela palestinská hráčská asociace.

Jedním z nejpalčivějších témat zůstává ovlivňování zápasů, v jehož souvislosti FIFPro poukazuje na skutečnost, že hráči jsou více zranitelní, pokud jim kluby nevyplácejí odměny, a zároveň připomíná, že hráči jsou obětmi ovlivňování zápasů. Vážený host kongresu, investigativní žurnalista Declan Hill, právě dokončil studii, která tento závěr potvrzuje. FIFPro proto důrazně apeluje na všechny fotbalové asociace a ligy, aby přijaly systém s efektivními sankčími opatřeními, které zaručí, že hráči své odměny obdrží. O svou zkušenost s tzv. match fixingem se na kongresu podělil bývalý chorvatský profesionální fotbalista Mario Cizmek, který byl za své jednání odsouzen.